W Soundimage pliki dźwiękowe udostępniamy głównie w rozdzielczości 16-bit natomiast wybrane utwory dostępne są w podwyższonej rozdzielczości 24-bit. Po opłaceniu zamówienia utwory udostępniane są bez znaku wodnego (demo/preview) w formie wysokiej jakości plików audio:
- format plików: .wav
- częstotliwość próbkowania: 44.1 kHz
- rozdzielczość: 16-bit (tzw. jakość CD) lub 24-bit (tzw. jakość HD)
Powyższe parametry to standardy dla plików audio przeznaczonych do emisji i montażu.
Uwagę mogą zwracać pliki 16-bit i 24-bit oraz to czy różnice między nimi mają istotny wpływ na to, jaki plik należy wybrać dla własnych potrzeb. Najprostsza odpowiedź to dla celów zamieszczenia ścieżki dźwiękowej w filmie reklamie w praktyce nie ma żadnej różnicy czy wybierzesz plik 16 bit czy 24 bit.Naturalnie 24-bit to podwyższona jakość - ale powyżej standardu do celów emisji i produkcji. Natomiast to to co słyszymy w radio, w TV czy na płycie CD, to zawsze dźwięk co najwyżej 16bit, 44.1kHz
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat różnić między plikami 16 i 24 bit przeczytaj poniższe FAQ.
Czy potrzebuję plików 16-bit czy 24-bit?
Jeśli kupujesz muzykę produkcyjną do filmu, reklamy potrzebujesz plików nagranych z rozdzielczością 16-bitów (lub ew. wyższą) . Zastosowanie konkretnie plików 24-bitowych może mieć jedynie uzasadnienie jeśli przeprowadzałbyś wieloetapowe, złożone zabiegi edycyjne, miksowanie wielu ścieżek, etc.
Czy pliki w jakości 24-bit są droższe?
W naszym banku muzyki nie zapłacisz więcej za 24-bit pliki. Stosowanie wyższej ceny dla plików 24-bit byłoby nieuzasadnione. Różnica w jakości tych formatów nie jest słyszalna (porównując ten sam plik nagrany z jakością 24bit i zapisany jako 16bit). Finalna, emisyjna jakość ścieżki audio w wyprodukowanym filmie czy reklamie to zawsze 16-bit. Jest to przyjęty, obowiązujący i powszechnie stosowany standard.
Czym charakteryzują się pliki w jakości 16-bit?
Jest to standardowa rozdzielczość stosowana dla cyfrowego zapisu plików audio. Gwarantuje wysoką jakość sygnału równą jakości z jaką zapisana jest muzyka na płycie CD. Pliki zapisane w rozdzielczości 16-bit określa się często jakością CD. Większość utworów udostępniamy właśnie w jakości (rozdzielczości) 16-bit.
Na czym polega różnica w plikach 16 i 24 bit?
Różnica między plikami 16 i 24 bit to właśnie rozdzielczość (tzw. bit depth). Definiuje ona skalę poziomów z jakimi może być zapisany dźwięk w danym momencie czasowym. W przypadku plików 16-bitowych sygnał zapisywany jest w skali od 0 do 65.536. W przypadku plików 24-bitowych górna granica sięga liczby 16.777.216 jednostek. Ta zwiększona wartość jednak nie daje się uchwycić wprost przez ludzkie ucho. Nie odnajdziemy w plikach audio zapisanych w jakości 24-bit jakiegoś 'magicznego' lepszego brzmienia, porównując z tym samym plikiem audio zapisanym w rozdzielczości 16-bit. Jest tak dlatego, że rozdzielczość 16-bitowa daje już wystarczająco wysoką skalę zapisu sygnału audio. Nie bez powodu taki format przyjęty został dla muzyki zapisanej na płytach CD.
Dlaczego niektóre pliki są oferowane w rozdzielczości 24-bit?
W większości przypadków, podczas pracy w studio, na ostatnim etapie produkcji audio, muzyka jest zapisywana w formacie 24-bit. Później, jeśli utwór ma być wydany na CD lub użyty w innym komercyjnym celu, ścieżka konwertowana jest do formatu 16-bit. Wielu z naszych kompozytorów dostarcza nam ścieżkę dźwiękową jeszcze na etapie przed konwersją czyli w 24-bitowej rozdzielczości. Zdecydowaliśmy więc, że jeśli istnieje możliwość aby zaoferować plik w podwyższonej jakości, tj. przed konwersją do standardowej rozdzielczości 16 bit, to w niektórych przypadkach może się to przydać naszym klientom.
Pliki audio w jakości 24-bit to pliki HD?
Pliki zapisane w rozdzielczości 24-bit są czasem określane jako HD, co odnosi się do wyższej rozdzielczości niż stosowanej dla plików zapisanych na płytach CD. W praktyce ten rodzaj zapisu dla słuchacza jednak nie różni się w odbiorze. Trudno słuchając dwóch plików w jakości CD i HD usłyszeć różnicę.
Po więc stosować pliki 24-bit?
Pliki w jakości HD, czyli 24-bitowe, stosowane są głównie na potrzeby studiów dźwiękowych. Przy miksowaniu materiału audio, sesjach nagraniowych czy w zabiegach masteringowych. Wszędzie tam gdzie konieczne są dalsze, bardziej złożone prace nad materiałem dźwiękowym: obróbka sygnału, dodanie efektów, miksowanie ścieżek. Tylko w takim przypadku podwyższona rozdzielczość sygnału do 24bitów jest tak naprawdę przydatna i uzasadniona. Zapewnia ona większe pole manewru przy przetwarzaniu plików dźwiękowych i gwarantuje że finalny materiał audio po wielokrotnym przetwarzaniu go podczas obróbki w studio, daje się zapisać w formie ostatecznego utworu na płycie CD z najmniejszą stratą jakości.
Podsumowując
To co dociera do słuchacza niezależnie czy w formie muzyki z płyty CD, czy ścieżki dźwiękowej z filmu w TV, czy muzyki z reklamy to zawsze plik audio o jakości 16 bit / 44.1kHz. Warto zwrócić na to uwagę jeśli mielibyśmy kierować się faktyczną "jakością" przed zakupem pliku dźwiękowego.